auto baby bag book care film gaming hbo healthy hospital office party paypal red rock dress fruit sport study time

گزارش دومین نشست کارگروه اشتغال مؤسسات خیریه

دومین نشست کارگروه اشتغال مجمع هماهنگی سازمان­ها، مؤسسات و مراکز خیریه استان قم از ساعت ۱۸ روز چهارشنبه ۲۵/۲/۱۳۹۲ در دفتر این مجمع و با حضور اعضای محترم تشکیل شد. نخست جناب آقای سیدمحمدرضائی، دبیر محترم کارگروه ضمن خوش­آمدگویی به حاضران در ایام فرخنده رجب و در آستانه شب آرزوها، برای تحقق آرزوها، خاصه رفع نیاز نیازمندان دعا کرد و گزارشی از مصوبات نشست قبل، برگزاری نشست هیأت رئیسه مجمع در روز دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۲ در استانداری و گزارش ارائه شده از سوی کارگروه اشتغال در این نشست را بیان و سپس دستور نشست جاری را ارائه کرد و آن گاه در موارد ذیل بحث و بررسی و تصمیم­گیری شد:

۱٫         آقای مسیب تهوری (اداره آموزس و پرورش) بیان کرد که این اداره واحدی تحت عنوان کاریابی در بحث مشارکت­های مردمی دارد که دبیران و فارغ التحصیلان جویای کار برای تدریس به آن مراجعه می­کنند ولی به خدمت گرفتن آن ها محدود است چون تقاضا زیاد است ولی به­کارگیری نیرو برای تدریس کم است، مکان مناسب دایمی درخواستی برای قالی­بافی ندارد ولی برای کارهای موقت فرهنگی ما در اختیار مجمع هستیم.

۲٫         خانم احمدی (پایگاه بسیج ام­الائمه) بیان کرد در مواردی که سرپرست خانواده به نحوی سوء پیشینه دارد، اشتغال همسر آنان ضروری است..

۳٫         آقای موسوی (اداره  کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی) اظهار داشت مشاغل خانگی حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ رشته دارد که اگر کارجویان تحت پوشش ارگان های حمایتی (کمیته امداد، بهزیستی، بنیاد شهید ومانند آن) باشد حتی اگر مجوز مورد نیاز را هم نداشته باشند بر اساس مصوبه کارگروه اشتغال استان می­توانند از وام قرض­الحسنه استفاده کنند. برای آن که مؤسسات خیریه بتوانند مجوز بسته­بندی (مانند تهیه ترشی، بسته­بندی مواد غذایی ومانند آن) را بگیرند و بهداشت به آن ها کد سلامت بدهد به جهاد کشاورزی مراجعه کنند. ۹۰درصد مجوزها با کمیته امداد هست، بعد از گرفتن مجوز می­توانند برای فروش محصولات با فروشگاه­های زنجیره­ای سطح شهر مانند جانبازان، کوثر و دیگر فروشگاه ها قرارداد ببندند.

۴٫         آقای نصیری (مسؤول مؤسسه کاریابی ایرانیان و نماینده مؤسسات کاریابی استان) بیان داشت از این کاریابی در روز بالغ بر۱۰۰ فرصت شغلی درخواست می­شود ولی بیش از ۵۰درصد را نمی­توانیم جواب دهیم؛ چون متخصص حرفه­ای مرتبط با شغل مورد نیاز را نداریم. این مرکز از کارفرما برای درخواست نیرو، با رعایت  شرایط اداره کار(مزایا از قبیل حقوق مطابق قانون اداره کار، بیمه ومانند آن) را معرفی می­کند و تعداد افرادی که مستقیم و دایم مشغول به کار می­شوند روزانه به۲۰ نفر می­رسد. کارها به دو نوع ساده و تخصصی تقسیم می­شود. در کارهای ساده که خارج از شهر است سرویس رفت و آمد وجود دارد. این مرکز برای خانم های خانه­دار و یا کسانی که به هر نحوی نتوانند بیرون از خانه مشغول به کار شوند، کار دارد؛ بدین نحو که بعضی کارخانه­جات مواد خام را در منزل تحویل می­دهند و بعد از اتمام، کار را تحویل می­گیرند. تا یک ماه دیگر کارخانه­ای بزرگ در قم افتتاح می­گردد که کارجویان مؤسسات خیریه می­توانند از این ظرفیت استفاده کنند.

۵٫         آقای نصیری اعلام کرد این مرکز سالن همایش مجهز با کلیه امکانات و با ظرفیت ۱۱۰ نفر دارد و بانک اطلاعاتی ما حدود ۵۰۰۰ کارفرما دارد وتنها کاریابی در سطح استان هستیم که قسمت خواهران از برادران جدا است وتعداد کسانی که در سال ۱۳۹۱ مشغول به کاردایم شده­اند حدود۴۰۰۰ هزار نفر بوده و این مرکز با کمیته امداد و بهزیستی قرارداد دارد که طی معرفی­نامه از طرف آن­ها، هیچ هزینه­ای از کارجو دریافت نمی­شود. معمولاً کارفرمایان نیروهایی که از طرف کمیته امداد و بهزیستی معرفی می­شوند  را بهتر می پذیرند چون هزینه بیمه آن­ها را واحد حمایتی می­پردازد.

۶٫         مهندس داوودی (موسسه الزهرا) اعلام کرد یکی از مهم­ترین امور، اطلاع­رسانی صحیح است فردی هست که ایده دارد ولی محیط فراهم نیست، ایشان پیشنهاد ایجاد بانک­های آموزشی اشتغال، پایگاه خبری اشتغال و شناسایی ظرفیت­ها و آسیب­شناسی کار و کارآفرینی در قم و تشکیل کمیته اطلاع­رسانی اشتغال قم را خواستار شد.


 

بر اساس مذاکرات به عمل آمده مقرر شد:

۱٫         طی نامه­ای از اداره کل آموزش و پرورش درخواست شود که مکان مناسبی را جهت قالی­بافی توسط مددجویان در اختیار مؤسسات خیریه قرار دهد.

۲٫      نامه­ای به انجمن اولیا و مربیان اداره کل آموزش وپرورش در خصوص اعلام آمادگی مؤسسات خیریه برای دوخت روپوش مدارس از طریق دفتر مجمع ارسال شود.

۳٫      طی نامه­ای اسامی افراد جویای کار که از سوی مؤسسات خیریه معرفی شده و می­شوند، خاصه زنان سرپرست خانوار، به آقای نصیری (مسؤول کاریانی ایرانیان) ارسال شود تا از طریق این مؤسسه به کار گمارده شوند.

۴٫    آن دسته از مشاغل خانگی که به مجوز بهداشتی نیاز دارند از طریق جهاد کشاورزی و بقیه آنان با معرفی مددجویان مؤسسات به کمیته امداد امام خمینی (ره)، می­توانند از تسهیلات قرض­الحسنه مشاغل خانگی استفاده کنند.

۵٫    برای تهیه بانک اطلاعاتی، یک کمیته اطلاع­رسانی ذیل این کارگروه با عضویت آقایان رضایی، داوودی، موسوی و نصیری تشکیل گردد تا با شکل­گیری بانک اطلاعاتی اشتغال، هماهنگی لازم بین کارجویان و فرصت­های شغلی به وجود آید.

۶٫     همایش حمایتی کارگروه اشتغال در هفته آخر خرداد ۱۳۹۲، با حضور کلیه خیرین،  مسؤولان مؤسسات خیریه و مراکز دولتی مرتبط با این کارگروه و با همکاری مؤسسه آبشار عاطفه­ها در مرکز کاریابی ایرانیان برگزار گردد.

درباره ی humantech

همچنین ببینید

بیش از ۳۰ خوشه فناوری در این وبلاگ

به نام خدا در پی سخنرانی رئیس جمهور در جمع رؤسای دانشگاه ها، مقاله تهدیدات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

auto baby bag book care film gaming hbo healthy hospital office party paypal red rock dress fruit sport study time